ویزای کانادا

کانادا کشوری است که برای گردشگران و بازدیدکنندگان خود دیدنی‌های بسیاری از آبشارهای کوهستانی گرفته تا مناظر جزیره‌ای دارد. کانادا در گذشته مستعمره کشور فرانسه و بریتانیا بود و این کشور از اقیانوس اطلس تا سواحل اقیانوس آرام امتداد دارد. این کشور از سرخپوستان ساحل شمالی بریتیش کلمبیا گرفته تا کاوشگران فرانسوی استان کبک دارای یک میراث غنی است. در سال‌های اخیر شاهد افزایش میزان درخواست ویزای کانادا برای ایرانیان بودیم که نشان دهنده آن است که خیلی‌ها تمایل دارند تا از این کشور دیدن کنند.

به دنبال راهنمای چه نوع ویزای کانادا هستید؟ انتخاب کنید!

ویزای مطالعاتی
ویزای کاری کانادا
ویزای توریستی کانادا
ویزای دانشجویی

زبان ملی و رسمی کانادا دو زبان انگلیسی و فرانسه می‌باشد به همین دلیل اگر به کانادا سفر کنید به نوعی مانند این است که از هر دو کشور بازدید کرده‌اید. در واقع کانادا برای مسافرانی که به طبیعت و شهرهای جهان وطنی علاقمند هستند جاذبه‌ای فوق العاده محسوب میشود و از دیدن جای جای این کشور اصلا خسته و کسل نخواهید شد.

برای مردم جهان پارک ملی گراس مورن (Gros Morne National Park) در نیوفاندلند از نظر زمین شناسی اهمیت بسیار زیادی دارد، به دلیل وجود صخره‌های باستانی در این پارک درک اینکه اقیانوس‌ها و قاره‌ها چگونه به وجود آمده‌اند را برای مردم آسان می‌کند. این پارک زیبا که در امتداد خلیج سنت لارنس واقع شده است دارای مناطقی پست و محیط آلپاین از کوه‌های لانگ رینج است به نوعی بهشتی برای عاشقان طبیعت است.

پارک ملی گراس مورن

در میان طرفداران حیات وحش نیز این پارک محبوبیت زیادی دارد زیرا همه چیز را از نهنگ غول پیکر گرفته تا پرندگان کوچک آواز خوان در این پارک مشاهده خواهید کرد. در اینجا آهو، گوزن شمالی و خرس سیاه بسیار و به وفور دیده می‌شود. در طول فصل تابستان که آنچنان زیاد هم طول نمی‌کشد بیشترین بازدیدکنندگان به این منطقه می‌آیند.

از ماه فوریه تا آوریل (بهمن تا فروردین) یعنی از اوج فصل زمستان استثنا شروع می‌شود و می‌توانید تجربه پارک اسنوموبیل را با سواری و اسکی صحرانوردی را کسب کنید. یکی از متداول‌ترین روش‌هایی که برای سفر و بازدید از کشورهای مختلف در مدت زمان‌های کم وجود دارد روادید گردشگری یا به عبارت دیگر ویزای تورستی کانادا می‌باشد که اخذ آن برای ایرانیان چندان راحت نیست.

ویزای کانادا

کانادا نیز به دلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی که دارد جزو کشورهایی به حساب میآید که در زمره مقاصد مهاجران و گردشگران قرار دارد. البته از سوی دولت این کشور مقررات بسیار محکمی برای ورود شهروندان خارجی به این کشور وضع شده است زیرا سفر و مهاجرات به کانادا متقاضیان بسیار زیادی دارد، اما در صورتیکه مدارک مورد نیاز را داشته باشید و با مراحل و شرایط آشنا باشید ویزای این کشور را نیز می‌توانید دریافت کنید.

نکته قابل توجه این است که به دلیل نبود سفارت کانادا در ایران و تعطیلی آن، تمامی فعالیت‌های این سفارت به حالت تعلیق درآمده است. بدین منظور شهروندان ایرانی می‎توانند برای دریافت روادید کانادا می‌توانند از طریق یک نماینده قانونی و یا خود شخص به سفارت کانادا در کشورهای اطراف ایران مانند سفارت کانادا در شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه رفته و به انجام مراحل قانونی برای دریافت ویزای کانادا بپردازند.

البته باید توجه داشته باشید که برای مراجعه حضوری به سفارت‌خانه‌های کانادا در کشورهای همسایه زمان و هزینه زیادی را تلف خواهید کرد پس می‌توانید از طریق ثبت نام آنلاین اقدام نمایید و ویزا خود را دریافت کنید که به نظر سریع‌ترین و کم هزینه ترین و البته معقول‌ترین راهی است که در حال حاضر وجود دارد.

انواع ویزای کانادا

 • ویزای توریستی کانادا
 • ویزای دانشجویی کانادا
 • ویزای مطالعاتی کانادا
 • ویزای کاری کانادا
 • ویزای سرمایه گذاری کانادا
 • سوپر ویزا

راهنمای کامل اخذ ویزای دانشجویی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

حدودا یکصد هزار نفر دانشجوی بین‌المللی سالانه برای تحصیلات عالی و کسب مدارک معتبر پس از دوره دبیرستان، از تمامی نقاط دنیا به کشور کانادا به قصد ادامه تحصیل مهاجرت می‌کنند. کانادا با وجود سیاست‌های مهاجرتی سخاوتمندانه‌ای که دارد به دانشجویان بین‌المللی این اجازه را میدهد تا همسر خود و همچنین فرزندانی که کوچکتر از سن قانونی هستند را برای تحصیل و یا کار در کانادا با خود به همراه بیاورند. به همین دلیل اگر فردی برای ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت کند تمامی اعضا خانواده او نیز می‌توانند زندگی در این کشور را تجربه کنند.

در این کشور نظام تحصیلی دانشگاهی بطوری است که دانش آموزان باید تا قبل از ورود به دانشگاه حدود 12 سال تحصیل کنند. البته گفتنی است که برای اخذ دیپلم دبیرستان در استان اونتاریو باید 13 سال تحصیل کنند. دانش آموزان باید در سال سیزدهم نیز شش درس به نام دروس علمی اونتاریو را بخوانند.

افرادی که در سال سوم تحصیل هستند و یا دوره پیش دانشگاهی خود را به پایان رسانده‌اند، می‌توانند دوره‌های زبان انگلیسی خود را تکمیل کرده و پس از آن در یکی از دانشگاه‌های کانادا و یا یکی از کالج‌های آن ثبت نام کنند.

در کانادا دبیرستان‌ها شامل تمامی برنامه‌های منتخب پایه‌های دبیرستانی تا دوازدهم و همینطور دوره پیش دانشگاهی هستند. در این مدارس آشنایی با فرهنگ و خصوصیات بومی بقیه ملت‌ها و همچنین تنوع ملیتی موجب شده است که برنامه‌های آموزشی در کانادا برای دانش آموزان به محیطی مطلوب تبدیل شود. بیش از هزاران دانش آموز از نقاط مختلف دنیا در طول هر سال برای آماده سازی دانشگاه از کشور کانادا پذیرش دریافت می‌کنند. بیشتر افرادی که از این دبیرستان‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند ضمن اینکه از دانشگاه‌های معتبر پذیرش دریافت می‌کنند، کمک هزینه تحصیلی نیز از آن‌ها دریافت می‌نمایند.

ویزای دانشجویی کانادا

چنانچه قصد تحصیل در کانادا دارید و این مدت بیش از 6 ماه به طول خواهد انجامید نیاز به ویزای تحصیلی کانادا دارید که این درخواست پس از اخذ نامه پذیرش یا اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگا‌های کانادا (نامه CAQ برای استان کبک) خواهید داشت.

به طبع تحصیل در کانادا در کلیه مقاطع تحصیلی چه پیش از دیپلم و چه بعد از آن حق مسلم توابع و مقیمان دائم کانادا می‌باشد. اما در این میان بسیاری هستند که علاقه به تحصیل در مدارس و یا دانشگاه‌های این کشور دارند که این امکان برای آنان فراهم است و این علاقه‌مندان میتوانند با اخذ مجوز تحصیلی کانادا (Study Permit) مشغول به تحصیل در این کشور شوند.

چنانچه خواهان دریافت ویزای دانشجویی کانادا هستید باید در یکی از سه موقعیت زیر برای دریافت این نوع ویزا اقدام کنید:

قبل از ورود به کانادا: این مورد بیشترین تقاضا را در بین دانش آموزان و دانشجویان دارد.

قبل از ورود به کانادا: این امتیاز نیز متاسفانه در حال حاضر برای اتباع ایرانی، افغانی و تاجیک امکان پذیر نمی‌باشد.

پس از ورود به کانادا: این گزینه برای کسانی است که در گذشته ویزای تحصیلی کانادا داشته‌اند و هم اکنون تمایل دارند تا در مقطه دیگری نیز به تحصیلات خود ادامه دهند.

گرچه موارد دیگری نیز در این خصوص وجود دارند که به بارزترین آن‌ها میتوان به کسانی اشاره داشت که برای کار و با ویزای کاری کانادا وارد این کشور شدند و هم اکنون تمایل دارند تا با تبدیل آن به ویزای تحصیلی کانادا مشغول به درس در این کشور شوند.

صدور ویزای تحصیلی کانادا

قبل از آنکه بتوانید با ویزای دانشجویی کانادا وارد این کشور شوید و به ادامه تحصیل بپردازید باید مراحلی را رد کنید که در ادامه به ذکر آن‌ها پرداخته‌ایم. مامور اداره مهاجرت کانادا Officer با توجه به موارد زیر اجازه تحصیل یا کار را به شما اعطا میکند.

 • دارا بودن پذیرش از یک موسسه آموزشی کانادا
 • مدارک کافی دال بر اینکه متقاضی ویزای دانشجویی کانادا امکان پرداخت هزینه‌های تحصیلی، اقامت و رفت و برگشت از کانادا را در اختیار داشته باشد.
 • باید آفیسر را قانع کنید که پس از پایان دوره تحصیلی، کانادا را ترک کنید.

این سه موردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، شروط اصلی برای صدور ویزای تحصیلی کانادا هستند. این نکته را توجه داشته باشید که مامور سفارت یا مامور اداره مهاجرت حدود اختیارات گسترده‌ای در تصمیم‌گیری ویزای کانادا شما دارد، پس باید دقت نمایید که تمامی مدارکتان کامل باشد. در ادامه برخی موارد ذکر شده که میتواند صدور ویزای تحصیلی کانادا شما را سهولت بخشد گرچه رعایت آن‌ها الزامی نیست اما احتمال دریافت ویزا را بسیار تقویت میکند.

ترجیحا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری اقدام کنید (اخذ ویزای تحصیلی کانادا در مقاطع پایین‌تر بسیار مشکل‌تر است).

سعی کنید تا از یک دانشگاه معتبر پذیرش بگیرید و سراغ کالج‌ها نروید.

رشته‌ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید مرتبط با تحصیلات قبلی و یا سوابق کاری شما باشد.

نمره‌های تحصیلی‌تان در مقاطع قبلی خیلی خوب باشد.

سعی کنید مدارکی را ارائه دهید که نشان دهد پس از پایان تحصیلات این کشور را ترک میکنید مانند مسائل خانوادگی، عاطفی، اموال غیرمنقول، شرکت و…)

چنانچه سفارت کانادا و آفیسر از شما مدارک خاصی درخواست کرد، سعی کنید تا با نهایت دقت آن‌ها را تهیه و ضمیمه پرونده خود کنید.

ترجیحا فاصله بین زمان پایان تحصیل‌تان در ایران تا درخواست ویزای تحصیلی کانادا فاصله چندساله نباشد.

برخی‌ها سعی می‌کنند تا با دروغ گفتن یا با مدرک سازی و امثال این‌ها راه خود را برای رسیدن به کانادا هموار کنند که با اینکار نام شما در لیست ممنوع الورودها قرار خواهد گرفت (Inadmissible) و باید برای همیشه با کانادا خداحافظی کنید و نمیتوانید هیچ وقت پا بر خاک این کشور بگذارید.

با کسانی که قبلا برای تحصیل به کانادا سفر کرده‌اند، تا حد امکان مشورت کنید.

رد تقاضای ویزای دانشجویی کانادا

چنانچه پس از گذر از تمامی مراحل بالا تقاضای ویزای شما مورد موافقت سفارت قرار نگرفت حتما نامه سفارت را با دقت مطالعه نمایید تا ببینید که آیا آفیسر دلیل قانع کننده‌ای را برای رد درخواست شما ارائه کرده یا خیر. اگر دلیل ذکر شده معقول بود سعی کنید تا حد امکان درصدد رفع آن برآیید و مجددا اقدام کنید. اگر هم دلیلی ذکر شده تا حدی سخت بود که نمیتوانید آن را حل کنید بهتر است تا از تحصیل در کانادا دل بکنید.

چنانچه سفارت کانادا تصمیمی مشخصی را برای رد درخواست‌تان ذکر نکرده بود یا دلیل غیرمنطقی ارائه داده بود میتوانید با مشورت گرفتن از یک وکیل مهاجرت بهترین راهکار را انتخاب و آن را پی بگیرید چراکه ممکن است این مسئله از طریق دادگاه قابل پیگیری باشد. ضمنا توجه داشته باشید که دادگاه‌های کانادا تنها در صورتی نظر مامور اداره مهاجرت را مردود اعلام میکند که پس از بررسی به این نتیجه برسند که حق شما عملا پایمال شده است.

اقامت در کانادا پس از تحصیل

در بالا به آن اشاره شده که برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید نشان دهید که قصد دارید تا پس از گذراندن دوره تحصیلی خاک این کشور را ترک نمایید و قصد ندارید تا به صورت غیرقانونی در این کشور ماندگار شوید. خوب است بدانید که اقدام قانونی شما برای مهاجرت به کانادا هیچگونه مغایرتی با اخذ ویزای دانشجویی کانادا ندارد و طبق ماده 22 قانون مهاجرت کانادا که با عنوان Dual Intent از آن یاد میشود، گفته شده که تقاضای مهاجرت دائم به کانادا نمیتواند مانعی برای دریافت سایر ویزاهای این کشور باشد.

این بدان معنی است که حتی اگر قبل از تقاضای ویزای تحصیلی کانادا، پرونده مهاجرتی باز کرده باشید، آفیسر یا مامور اداره مهاجرت نمیتواند به بهانه پرونده مهاجرتی شما برایتان ویزا صادر نکند.

به عبارت دیگر اگر حتی قبل از تقاضای ویزای تحصیلی پرونده مهاجرتی هم باز کرده باشید، مامور سفارت نمی تواند صرفا به واسطه تقاضای مهاجرت شما، از صدور ویزای تحصیلی خودداری کند. به نظر میرسد که بهترین کار این است که هر دوی این موضوعات را جداگانه در نظر یگیرید و به موازات یکدیگر پیش ببرید.

مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی کانادا

در ادامه قصد داریم تا به بررسی کلی مدارک موردنیاز برای اخذ روادید دانشجویی کانادا بپردازیم:

 • نامه ادمیشن از یکی از مراکز معتبر آموزشی کانادا (به جز همسر فرد دارای استادی پرمیت یا ورک پرمیت)
 • نامه CAQ که تنها برای متقاضیان استان کبک مورد نیاز است.
 • ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan)
 • اسکن صفحات پاسپورت جدید از 5 صفحه اول و صفحاتی که در آن‌ها مهر خورده است.
 • اسکن صفحات پاسپورت قدیم از 5 صفحه اول و صفحاتی که در آن‌ها مهر خورده است.
 • اسکن شناسنامه به همراه ترجمه رسمی (اگر متاهل هستید باید اسکن شناسنامه همراهان را نیز ارائه دهید).
 • یک قطعه عکس 4.5×3.5
 • نامه تمکن مالی
 • اسنادی نشان دهنده دارایی شما
 • نامه‌های سابقه کاری و بیمه
 • کامل نمودن فرم‌های درخواست ویزا
 • پرداخت تمامی هزینه‌های مربوط به ویزای دانشجویی کانادا
CAQ برای متقاضیان استان کبک متقاضیان اصلی متقاضیان همراه انگشت نگاری
110 دلار 150 دلار 155 دلار 85 دلار

تمامی هزینه‌های اعلام شده توسط اداره مهاجرت کانادا دریافت میگردد و غیرقابل عودت هستند.

ویزای تحصیلی برای خانواده

خوشبختانه دریافت ویزای همراه برای تحصیل در کانادا امکان‌پذیر است. این بدان معنی است که همسر و فرزندان متقاضی میتوانند تا زمانی که وی در کانادا مشغول تحصیل است همراهی کنند. این نوع ویزا از طریق پروسه‌ها زیر قابل انجام است.

ویزای توریستی برای همراهان دانشجو (Temporary Resident Visa)

این نوع ویزا برای کسانی مناسب است که تمایل دارند تا حداکثر 6 ماه در کنار متقاضی اصلی ویزای دانشجویی کانادا باشند و امکان درخواست همزمان با متقاضی اصلی نیز وجود دارد و به این ویزا TRV گفته میشود. لازم بذکر است که اگر یکی از والدین دارای ویزای تحصیلی کانادا یا کاری باشد، فرزندان آن برای دریافت ویزای تحصیلی نیازی به ارائه قبولی از مدارس نداشته و میتوانند بدون آن درخواست ویزا دهند.

در آخر این مقاله به بررسی و تعرفه انواع ویزای کانادا خواهیم پرداخت اما گفتنی است که هزینه ویزای توریستی کانادا 100 دلار و هزینه انگشت نگاری سفارت کانادا نیز 85 دلار میباشد. گفتنی است که اگر تمایل به افزایش مدت زمان ویزای توریستی کانادا را دارید علاوه بر مبالغ ذکر شده باید 100 دلار را نیز بابت آن به ادامه مهاجرت کانادا پرداخت نمایید.

ویزای کاری کانادا برای همراهان (Open Work Permit)

چنانچه متقاضی اصلی در یکی از موسسات معتبر به صورت تمام وقت کار کند یا در حین تحصیل در دانشگاه باشد، همسر نیز میتواند برای ویزای کار یا تحصیل اقدام کند که به وی این اجازه داده میشود تا به صورت تمام وقت یا نیمه وقت، بدون دریافت مجوزهای مربوطه در کانادا به تحصیل یا کار مشغول شود.

چنانچه سفرتان از جایی آغاز میشود که برای سفر به کانادا نیازی به TRV ندارید میتوانید در فرودگاه برای اجازه تحصیل یا کار همسرتان اقدام کنید که متاسفانه این امکان همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد برای اتباع ایرانی وجود ندارد. اما میتوان پیش از سفر به این کشور و همزمان با دریافت ویزای دانشجویی کانادا برای متقاضی اصلی، اقدامات خود را نیز انجام دهید.

در آخر این مقاله به بررسی و تعرفه انواع ویزای کانادا خواهیم پرداخت اما گفتنی است که هزینه ویزای همراه کانادا 155 دلار و هزینه انگشت نگاری سفارت کانادا برای هر همراه نیز 85 دلار میباشد. گفتنی است که اگر تمایل به افزایش مدت زمان ویزای همراه کانادا را دارید علاوه بر مبالغ ذکر شده باید 150 دلار را نیز بابت آن به ادامه مهاجرت کانادا پرداخت نمایید.

مجوز کار آزاد کانادا

افرادی که مجوز Open Work Permit یا همان مجوز کار آزاد را داشته باشند این امکان را دارند تا در کانادا برای هر کافرمایی کار کنند و دیگر به پیشنهاد کار یا همان LMO نیازی نخواهند داشت. مجوز کاری معمولا دارای میزان اعتبار زبانی برابر با اجازه تحصیلی است. با این وجود، امکان دارد که مجوز کار آزاد مواردی استثنا در انجام مشاغل خاصی که به حفظ سلامت عمومی نیاز دارند داشته باشد، مگر اینکه فرد متقاضی معاینات پزشکی مهاجرت را انجام دهد. از این رو علاوه بر دانشجو، همسر و یا شریک او نیز فرصت ارزشمند کار را بدست می‌آورند و همچنین برای تامین مالی خانواده خود نیز دچار مشکل نمی‌شوند و در این زمینه موفق‌تر خواهند بود.

فرزندان کوچک

کانادا فرزندانی را به عنوان فرزند کوچک به حساب میآورد که هنوز به سن قانونی نرسیده باشند. در استان‌های مختلف کانادا سن قانونی تفاوت دارد. سن قانونی در استان‌های آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکاچوان 18 سالگی است اما سن قانونی در بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، سرزمین‌های شمال غربی، نوا اسکوتیا، نوناووت و یوکان 19 سالگی محسوب می‌شود.

فرزندان کوچکی که در گذشته در کانادا به همراه حداقل یکی از والدین خود که مجاز به کار یا تحصیل در دانشگاه‌های کانادا بوده اند زندگی می‌کردند برای حضور در مدرسه و تحصیل در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و یا متوسطه نیازی به اجازه تحصیل ندارند. اما با این وجود زمانیکه فرزند در استان محل سکونت خود به سن قانونی برسد، برای ادامه تحصیل در کانادا باید اجازه مطالعاتی بگیرد.

در خصوص فرزندان باید فردی به عنوان کاستودین در کشور خود و در کانادا معرفی شود. کاستودین که مسئولیت محصل را به عهده خواهد گرفت باید بالای 19 سال سن داشته باشد.

راهنمای اقدام برای ویزای همراه کانادا

یک دانشجوی بین المللی کانادا میتواند از دو روش وابستگان نزدیک خود را به کشور کانادا بیاورد. برای دانشجو و افرادی که تحت تکفل او هستند یکی از روش‌های ممکن این است که تقاضای ویزای خود را بصورت همزمان ارائه کنند. روش دیگر نیز این است که دانشجو باید تا زمانی که ویزای تحصیلی دریافت کند منتظر بماند و برای وابستگانی که همراهش هستند در آن زمان درخواست ارئه کند.

باید زمانی که درخواست پذیرش تحصیلی دانشجو آمده است اطلاعات مربوط به تمام اعضای خانواده که قصد دارند همراه دانشجو به کانادا بیایند فراهم و آماده باشد. دانشجو و اعضای خانواده او برای اینکه تاییدیه پذیرش را دریافت نمایند باید ثابت کنند که برای تامین مخارج خود در کانادا بودجه کافی را دارند. علاوه بر این، امکان دارد که از متقاضیان درخواست شود تا معاینات پزشکی انجام دهند و به پلیس گواهی ترخیص کالا نیز ارائه دهند.

یک ویزای اقامت موقت TVR نیز بسته به کشوری که متقاضی تابعیت آن را دارد، علاوه بر هر نوع مجوز شغلی و یا تحصیلی نیاز خواهد شد. اگر شریک زندگی یا همسر متقاضی قصد دارد در کشور کانادا کار کند، برای دریافت مجوز Open Work Permit یا همان مجوز کار آزاد میتواند قبل از اینکه وارد کشور شود، یا به محض اینکه به کانادا وارد شد (این امکان برای اتباع ایرانی وجود ندارد) و یا بعد از ورود اقدامات لازم را انجام دهد.

در بیشتر موارد، فرزندانی که به کانادا میآیند و سن آنها زیر سن قانونی است به عنوان توریست سابقه‌ای خواهند داشت، حتی اگر در کانادا در حال تحصیل باشند. این کار به این دلیل است که این فرزندان می‌توانند بدون اینکه به مجوز تحصیلی در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و یا متوسطه نیاز داشته باشند در این مقاطع تحصیل کنند.

ویزای تحصیل مدرسه برای فرزندان در کانادا

اگر آفیسر ویزای کانادا اطمینان حاصل کند که برای تحصیل فرزند شما در کانادا پیش بینی‌های لازم انجام شده و همه چیز از قبل برای این موضوع برنامه ریزی شده است برای ایشان ویزای تحصیلی صادر خواهد کرد. اگر بر اساس شواهد و مدارک آفیسر این نتیجه را بگیرد که برای تحصیل فرزندان در کانادا مقدمات لازم تدارک دیده نشده است ویزای تحصیل در مدرسه فرزندان را صادر نخواهد کرد.

همینطور برای اینکه فرزندان در مدارس کانادا تحصیل کنند و ویزای تحصیلی مدرسه در کانادا را دریافت کنند باید از نظر پزشکی فرزند شما سالم باشد و والدین هم از نظر مالی توان این را داشته باشند که فرزند خود را پشتبانی کنند. اگر فرزند شما قصد دارد در استان کبک تحصیل کند باید نامه CAQ را دریافت کند. فرزندانی که درخواست استادی پرمیت از خارج از کانادا می‌کنند اگر یکی از پدر یا مادر متقاضی دارای ویزای کار یا ویزای اقامت دائم یا ویزای تحصیل و یا پاسپورت کانادایی باشد، زمانیکه فرزندان آنها در کانادا باشند بدون داشتن استادی پریمت نیز می‌توانند تحصیل کنند. برای فرزندانی که در خاک کانادا هستند داشتن نامه پذیرش نیز الزامی نیست.

فرزندانی که در مرز درخواست استادی پرمیت میکنند

فرزندان نامه معرفی را باید از قبل از درخواست به ویزا آفیس داده باشند و با درخواستشان موافقت شده باشد. حتی در صورتیکه این نامه را نداشته باشند به دلیل اینکه مرز جز خاک کانادا به حساب می‌آید در صورتیکه که آفیسر در فرد مشکل خاص دیگری نبیند و تشخص دهد که او شرایط دیگر را دارد برای فرزند ویزا ویزیت صادر خواهد کرد و او می‌تواند به خاک کانادا وارد شود.

فرزندانی که درخواست استادی پرمیت در داخل کانادا میدهند

فرزندانی که در خاک کانادا می‌باشند برای تحصیل خود به استادی پریمت نیازی ندارند. به همین دلیل برای تمدید استادی پریمت می‎‌توانند درخواست دهند و یا اینکه برای تمدید ویزای ویزیت خود اقدام کنند. البته آفیسر باید اطمینان پیدا کند که برای تحصیل آنها مقدمات لازم فراهم شده است و سلامت فرزند از نظر پزشکی هیچگونه مشکلی ندارد.

طول مدت ویزای تحصیلی مدرسه برای فرزندان

چنانچه پدر یا مادری دارای ویزای کار یا تحصیل باشند به طور معمول مدت زمان ویزای فرزند آن‌ها تا آخر مهلت پاسپورت یا به مدت ویزای تحصیل پدر و مادر است. گفتنی است که چنانچه پدر و مادر دارای ویزای تحصیل یا کار نباشند معمولا ویزای تحصیلی فرزندان در مدرسه یک ساله صادر میشود که هر سال قابل تمدید است.

جمع بندی ویزای تحصیلی کانادا

کشور کانادا به این دلیل به حفظ انسجام خانواده تعهد دارد این فرصت را به دانشجویان بین‌المللی و اعضای خانواده آن‌ها داده تا برای تجربه زندگی در کانادا به همراه یکدیگر فرصتی داشته باشند. اگر از اینکه این مدت چند ماه و یا چند سال ممکن است طول بکشد صرف نظر کنیم، دانشجویان بین‌المللی در کنار اینکه به رویای تحصیل خود در کانادا دست پیدا می‌کنند، از بابت زندگی در کنار خانواده و عزیزان خود نیز خاطرشان راحت است.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد برخی از برجسته‌ترین دانشگاه‌ها و کالج‌های دنیا در کانادا قرار دارند. اگر از سرمایه گذاری پولی در اقتصاد کانادا که در حین تحصیل در این کشور انجام می‌شود بگذریم، خیلی از دانشجویان بین‌المللی پس از پایان تحصیل خود به زندگی خود در کانادا ادامه میدهند و وارد جامعه کانادا و اعضای ارزشمند نیروی کاری این کشور می‌شوند.

اینکه دولت کانادا قوانین سخاوتمندانه‌ای وضع کرده طبیعی می‌باشد و دلیل آن این است که به دانشجویان این اجازه را بدهد تا در کنار خانواده‌های خود باشند و احساس خوشایندی در خانه جدید خود داشته باشند.

راهنمای کامل اخذ ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا

کشور کانادا دارای مناظر طبیعی فوق‌العاده زیبا و دیدنی و شهرهای پیشرفته و مدرن است که مردم آن بسیار مهربان هستند. جنگل‌های بارانی ونکوور، سواحل شرقی و کوهستان‌های کلگری و همچنین کوهستان‌های پر از برف و یخ یوکان همگی جاذبه‌های طبیعی این کشور می‌باشند که شما را وادار میکند که ویزای کانادا را گرفته و به این کشور سفر کنید.

این کشور زیبا به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی و گردشگری زیبا و متنوع برای گردشگران با همه سلیقه‌ها مقصد مناسبی است. به معنای واقعی میتوان این کشور را بهشتی برای افرادی که عاشق طبیعت هستند دانست. در ادامه قصد داریم تا به شما کمک کنیم تا برای سفر به این کشور زیبا و دیدنی برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهید که اول از همه اخذ ویزای کانادا است.

در سفر به این کشور شاید زیباترین منظره‌ای که ببینید شهر ونکوور است. تنها با طی مسیری چند دقیقه‌ای می‌توانید از مرکز شهر پر زرق و برق و شلوغ خارج شده و به سمت طبیعت و ارتفاعات کوهستانی بروید و از آرامش آن لذت ببرید. در واقع در این شهر تلفیقی از طبیعت و زندگی شهری را در کنار هم تجربه خواهید کرد. مردم مهربان و دوست داشتنی، آب و هوای خوب و مساعد، اجراهای موسیقی فوق العاده و غذاهای آسیایی بی نظیر همگی باعث شده این شهر زیبا یکی از ایده‌آل‌ترین مقاصد گردشگری در کانادا باشد.

یکی از روش‌های رایج و متداول برای بازدید و سفر از کشورهای مختلف در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، روادید گردشگری یا همان ویزای توریستی است. شرایط اقتصادی و اجتماعی باعث شده که کانادا در زمره مقاصد گردشگران و مهاجران تبدیل شود. البته به دلیل اینکه برای سفر به این کشور تقاضا بسیار بالا است، برای ورود شهروندان خارجی به این کشور از سوی دولت مقررات بسیار سخت و محکمی وضع شده است ولی در صورتیکه با این مراحل، شرایط و مدارک مورد نیاز آشنایی لازم را داشته باشید می‌توانید ویزای کانادا را دریافت کنید.

نکته قابل توجه این است که به دلیل اینکه سفارت کانادا در ایران در حال حاضر تعطیل است و تمامی فعالیت‌های این سفارت به حالت تعلیق درآمده است، شهروندان ایرانی می‎توانند برای دریافت روادید از طریق یک نماینده قانونی و یا خود شخص به سفارت کانادا در کشورهای اطراف مانند سفارت کانادا در شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه رفته و به انجام مراحل قانونی دریافت ویزا بپردازند.

سفارت کانادا چه کسانی را گردشگر میدانند؟

کسی که بطور قانونی از کشور کانادا دیدن می‌کند و تابعیت این کشور را ندارد به عنوان گردشگر شناخته میشود. کشور کانادا هر سال بیش از 35 میلیون بازدید کننده دارد که این افراد به وسیله ویزاهای غیر اقامتی به این کشور سفر می‌کنند و وارد خاک کانادا می‌شوند. همه افراد به جز افرادی که اقامت کشور کانادا را دارند و همچنین شهروندان کانادا، برای سفر به این کشور به مجوز ورود به کانادا نیاز دارند.

اگر کشوری که در آن زندگی می‌کنید جزو کشورهایی نیست که به ویزا نیاز ندارند، برای بازدید و سفر به کانادا و ورود موقت و یا کار در این کشور به ویزای موقت کانادا نیاز دارید. ویزای موقت Temporary Resident Visa یا همان TRV نام دارد. TRV نوعی مدرک است که برای افرادی که تقاضای بازدید و یا سفر به کانادا را دارند صادر می‌شود و شخص آفیسر مهاجرت به کانادا را متقاعد می‌کند که برای دریافت ویزای کانادا شرایط لازم را دارد.

معمولا ویزای توریستی کانادا به صورت ویزای تک ورود Single Entry یا ویزای پنج ساله که به ویزای مولتی پل کانادا Multiple Entry معروف است صادر می‌شود.  معمولا برای متقاضیان ایرانی ویزای توریستی یا بصورت سینگل اینتری صادر می‌شود که به مدت درخواست متقاضی بستگی دارد و یا بصورت مولتی پل اینتری صادر می‌شود که این نوع ویزا به مدت پنج سال و یا تا پایان مهلت پاسپورت است.

بر اساس قانون کلی توریست کانادا حداکثر به مدت 6 ماه می‌تواند بدون اینکه از کانادا خارج شود در این کشور اقامت کند. افرادی که ویزای توریستی کانادا را دارند باید به این نکته توجه کنند که اگر ویزای گردشگری دارند به این معنا نیست که می‌توانند به این کشور وارد شوند، بلکه هنگامی که به خاک کانادا وارد می‌شوند آفیسر باید تشخیص دهد که فرد به طور موقت در کشور کانادا خواهد ماند و متقاضی بازدید از کانادا پس از ویزای کوتاه مدت قصد ندارد در کانادا بماند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کانادا

 • اصل پاسپورت جدید و قدیمی (در صورت وجود)
 • ترجمه رسمی شناسنامه تمامی متقاضیان ویزای کانادا
 • اگر زن و شوهر با هم برای ویزای کانادا اقدام می‌کنند، ارائه سند ازدواج
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا (Application form)
 • تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی (Family Information)
 • یک قطعه عکس 4.5×3.5 رنگی با پس زمینه سفید
 • ترجمه مدارک ملکی در صورت وجود
 • ترجمه کلیه مدارک شغلی
 • ارائه گردش حساب سه ماه آخر که نشان دهنده مبلغ درآمد ماهیانه باشد.
 • نامه تمکن مالی Bank Statement که به زبان انگلیسی و توسط امور بین‌الملل بانک مهر شده باشد.
 • دعوتنامه به همراه کارت شناسایی و مدارک مالی دعوت کننده (در صورت وجود)
 • اگر دعوتنامه دارید، مدارک اثبات کننده رابطه خویشاوندی دعوت شونده یا دعوت کننده
 • رزرو قطعی بلیط رفت و برگشت هواپیما

در صورتی که فرزندان زیر 18 سال بدون همراهی والدین قصد سفر دارند، باید رضایت نامه کتبی والدین را نیز به همراه سایر مدارک خواسته شده به سفارت ارائه دهند و ضمنا باید مشخص گردد که وظیفه سرپرستی وی در طول مدتی که در کانادا است به عهده کیست، در غیر اینصورت شانسی برای دریافت ویزای کانادا نخواهد داشت. توجه داشته باشید که اگر فرزند زیر 18 سال به همراه یکی از والدین سفر میکند باید رضایت‌نامه والد دیگر را نیز داشته باشد.

نکات پیرامون اخذ ویزای توریستی کانادا

 • شهروندان ایرانی که متقاضی ویزای توریستی کانادا هستند، نیازی به انجام آزمایشات پزشکی ندارند گرچه در برخی موارد خاص و آن هم اگر در طول یک سال گذشته به کشورهای خاصی سفر کرده باشید، این امکان وجود دارد که از شما درخواست انجام آزمایشات پزشکی به عمل آید.
 • در برخی موارد ممکن است تا مشکلات پزشکی و سوء پیشینه منجر به عدم دریافت ویزای کانادا شود.
 • متقاضی ویزای کانادا باید این ادعا را ثابت کند که در طول مدت حضور در این کشور میتواند از پس هزینه‌های جاری برآید.
 • شهروندان ایرانی برای اخذ ویزای توریستی کانادا باید در محل سفارت انگشت نگاری شوند. از آنجایی که سفارت کانادا در تهران تعطیل است باید به کشورهای دیگر مانند ترکیه یا امارات مراجعه نمایید.

افرادی که قصد دارند برای دیدار با اقوام و نزدیکان، بازدید از جاذبه‌های کانادا، شرکت در دوره‌های کوتاه مدت تحصیلی و یا شرکت در کنگره‌ها و همایش‌ها به این کشور وارد شوند، باید درخواست خود را به عنوان ویزیتور کوتاه مدت ارائه دهند. باید توجه کنید که برای انتخاب تعداد دفعات ورود به کشور کانادا در اپلیکیشن فرم‌های جدید وجود ندارد، این موضوع نشان دهنده آن است که تمام درخواست‌هایی که به سفارت ارجاع داده می‌شوند به یک شکل هستند و تصمیم گیری نهایی برای اینکه ویزا چه مدت زمانی اعتبار داشته باشد و یک یا چند بار ورود بودن آن بر عهده سفارت می‌باشد.

به دلیل اینکه در بیشتر موارد تاریخ انقضای پاسپورت و تاریخ خاتمه ویزا در یک زمان هستند، بهتر است که در صورتیکه گذرنامه شما اعتبار زیادی ندارد، آن را تعویض کنید. اگر ویزای کانادا چند بار ورود Multiple باشد اعتبار کل آن برای مدت زمانی که از آن استفاده می‌کنید به شما اجازه سفرهای مکرر را میدهد. باید توجه کنید که متقاضی در ویزای عادی در هر بار ورود نمی‌تواند در کانادا بیشتر از شش ماه اقامت داشته باشد مگر اینکه دارای سوپر ویزا باشد که در این صورت شخص می‌تواند در هر سفر خود به مدت دو سال در کشور کانادا اقامت کند.

مدت زمان و هزینه صدور ویزای توریستی کانادا

مدت حداقل 133 روزه برای صدور ویزای کانادا برای ایرانیان از طرف سفارت اعلام شده که با توجه به تجربه مسافران این زمان کمتر خواهد بود و حتی تا 30 روز نیز کاهش یافته است. اما به طور کلی صدور ویزای کانادا به نسبت شلوغی درخواست‌های ویزای کانادا متغیر می‌باشد.

 نوع ویزای کانادا هزینه به دلار
ویزای چندبار ورود (Multiple Entry) 100
ویزای یکبار ورود (Single Entry)  100
حداکثر هزینه صدور ویزا برای یک خانواده 500
تمدید ویزا در کانادا 100
صدور مجوز کار در کانادا 155
حداکثر هزینه صدور ویزای برای کار گروهی سه نفر یا بیشتر 465
ویزای تحصیلی 150
مجوز اقامت موقت 100
هزینه عکس و انگشت نگاری 85
هزینه انگشت نگاری کل خانواده 100

راهنمای کامل اخذ ویزای کاری کانادا

ویزای کاری

در اکثر موارد متقاضی ویزای کاری کانادا قبل از سفر به این کشور باید مراحل را طی کند. ناگفته نماند که اخذ ویزای کاری کانادا به سه صورت “اقدام در خارج از کانادا”، “اقدام در بدو ورود” و “اقدام از داخل کانادا” امکان پذیر است که قصد داریم هریک را به صورت کامل بررسی نماییم.

دریافت ویزای کاری در خارج از کانادا

چنانچه متقاضی درخواست ویزای کاری کانادا هستید و قصد دارید تا مراحل را در خارج از حخاک این کشور انجام دهید لازم است تا مدارک زیر را در اختیار داشته باشید.

 • پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی
 • تکمیل درخواست که باید به تایید اداره منابع انسانی و توسعه مهارت‌های کانادا (HRSDC) که با استناد به آن کارفرما بتواند کارگر یا کارمند خارجی را استخدام کند. لازم بذکر است که این تاییده Positive Labour Market Opinion نامیده میشود.
 • سعی کنید تا افسر ویزای را قانع کنید که قبل از پایان کار و انقضای اعتبار مجوز این کشور را ترک خواهید کرد.
 • مدارکی ارائه دهید که ثابت کند مبلغ کافی برای مدت زمان اقامت و امرار معاش خود و خانواده‌تان دارید.
 • ارائه مدارک عدم سوء پیشینه
 • ثابت کنید که خطری برای امنیت کشور کانادا نخواهید داشت.
 • انجام آزمایشات پزشکی برای اثبات سلامت کامل

دریافت ویزای کاری در داخل کانادا

اگر تمایل دارید تا در خاک کانادا برای ویزای کاری اقدام کنید باید شما یا همسرتان مجوز کار یا تحصیل داشته باشید، برای کار مشخصی ویزای کاری دریافت کرده باشید و بخواهید آن را با شغل دیگری تغییر دهید و یا مجوز اقامت موقت TRP با اعتبار 6 ماه یا بیشتر داشته باشید.

چنانچه متقاضی درخواست ویزای کاری کانادا هستید و قصد دارید تا مراحل را در داخل خاک این کشور انجام دهید لازم است تا مدارک زیر را در اختیار داشته باشید.

 • پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی
 • تکمیل درخواست که باید به تایید اداره منابع انسانی و توسعه مهارت‌های کانادا (HRSDC) که با استناد به آن کارفرما بتواند کارگر یا کارمند خارجی را استخدام کند. لازم بذکر است که این تاییده Positive Labour Market Opinion نامیده میشود. در بیشتر مواقع این کار به عهده کارفرما می‌باشد.
 • سعی کنید تا افسر ویزای را قانع کنید که قبل از پایان کار و انقضای اعتبار مجوز این کشور را ترک خواهید کرد.
 • مدارکی ارائه دهید که ثابت کند مبلغ کافی برای مدت زمان اقامت و امرار معاش خود و خانواده‌تان دارید.
 • ارائه مدارک عدم سوء پیشینه
 • ثابت کنید که خطری برای امنیت کشور کانادا نخواهید داشت.
 • انجام آزمایشات پزشکی برای اثبات سلامت کامل

دریافت ویزای کاری در بدو ورود کانادا

در حال حاضر اتباع ایرانی قادر نیستند تا در بدو ورود به کانادا درخواست ویزای کاری نمایند.

دسته‌ها خاص ویزای کاری کانادا

برخی مشاغل در کانادا هستند که شرایط خاص به خود را دارند و ممکن است نیازی به ویزای کاری نداشته یا اینکه مجوز آن‌ها به سرعت صادر شود. در برخی موارد نیز کشور مبدا نیز میتواند تاثیرگذار باشد.

پرستارهای سرخانه

پرستارهای سرخانه به افرادی گفته میشود که برای مراقبت از کودکان، افراد پیر و معلول و در محل زندگی آن‌ها، بدون نیاز به سرپرست واجد شرایط استخدام میشوند. ضمنا پرستارهای سرخانه باید در محل زندگی آن شخص که به نوعی محل کار محسوب میشوند زندگی کنند.

مراحل کار پرستارهای سرخانه باید از طرف هم کارفرما و هم کارمند انجام شود.

ضمنا ارائه مدارک زیر الزامی است:

ارائه تاییدیه از طرف اداره منابع انسانی LMO از یک کارفرمای کانادایی

امضا یک توافقنامه بین شما و کارفرمای آینده

دارا بودن دیپلم دبیرستان یا معادل آن

حداقل 6 ماه آموزش یا حداقل 1 سال کار تمام وقت با حقوق به عنوان پرستار یا در یک رشته مرتبط در سه سال گذشته

آشنایی با زبان فرانسه یا انگلیسی

یک مجوز کار قبل از ورود به کشور کانادا

مدیران و تجار

مدیران و تجار چنانچه تحت قراردادهای تجارت آزاد به کانادا سفر میکنند میتوانند با ارائه مدارک زیر ویزای کاری دریافت نمایند.

توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)

موافقتنامه عمومی تجارت خدمات (GATS)

سایر تواقنامه‌های تجارت آزاد

کسانی که تحت توافق‌نامه‌های بالا هستند میتوانند در جهت رساندن سرمایه و تجارت خود به راحتی و بسیار سریع‌تر وارد کانادا شوند. همچنین مدیران و تجار نیز ممکن است حتی نیازی به تایید اداره منابع انسانی و توسعه مهارت‌های کانادا (HRSDC) نداشته باشند.

لیست مشاغل کانادا برای سال 2017

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا 2017

برای اینکه بتوانید ویزای کاری کانادا را راحت‌تر دریافت کنید باید از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد کار داشته باشید. در ادامه به بررسی تمامی مشاغل مورد نیاز کشور کانادا پرداخته‌ایم که شما علاوه با آن‌ها علاوه بر آنکه میتوانید ویزای کاری را دریافت نمایید، این امکان نیز وجود دارد که اقدام به مهاجرت به کانادا کنید. اداره مهاجرت کانادا برای سهولت در شناسایی مشاغل آن‌ها را به صورت کد تبدیل کرده است که به آن NOC یا National Occipational Classification گفته میشود.

مشاغل سطح 0 به مشاغلی مانند مدیریت رستوران، مدیریت معدن و… گفته میشود.

مشاغل سطح A به مشاغل حرفه‌ای مانند پزشکی و معماری اطلاق میشود که به مدارک دانشگاهی نیاز دارند.

مشاغل سطح B به مشاغل تکنیکی و تخصصی مانند سرآشپزی، لوله کشی، برق کاری و… گفته میشود که عموما به مدرک دیپلم آن رشته یا دوره کارآموزی نیاز دارند.

مشاغل سطح C به مشاغلی مانند راننده ماشین‌های سنگین، قصاب و… گفته میشود که نیاز به مدارک دانشگاهی و یا آموزش مخصوص دارند.

مشاغل سطح D مانند کارگران حوزه نفتی، میوه چینی، کارگران نظافتی و… هستند که بسیار پر زحمت هستند و نیاز به آموزش‌های لازم دارند.

NOC Title Skill level or type
11 Legislators 0
12 Senior government managers and officials 0
13 Senior managers – financial, communications and other business services 0
14 Senior managers – health, education, social and community services and membership organizations 0
15 Senior managers – trade, broadcasting and other services, n.e.c. 0
16 Senior managers – construction, transportation, production and utilities 0
111 Financial managers 0
112 Human resources managers 0
113 Purchasing managers 0
114 Other administrative services managers 0
121 Insurance, real estate and financial brokerage managers 0
122 Banking, credit and other investment managers 0
124 Advertising, marketing and public relations managers 0
125 Other business services managers 0
131 Telecommunication carriers managers 0
132 Postal and courier services managers 0
211 Engineering managers 0
212 Architecture and science managers 0
213 Computer and information systems managers 0
311 Managers in health care 0
411 Government managers – health and social policy development and program administration 0
412 Government managers – economic analysis, policy development and program administration 0
413 Government managers – education policy development and program administration 0
414 Other managers in public administration 0
421 Administrators – post-secondary education and vocational training 0
422 School principals and administrators of elementary and secondary education 0
423 Managers in social, community and correctional services 0
431 Commissioned police officers 0
432 Fire chiefs and senior firefighting officers 0
433 Commissioned officers of the Canadian Forces 0
511 Library, archive, museum and art gallery managers 0
512 Managers – publishing, motion pictures, broadcasting and performing arts 0
513 Recreation, sports and fitness program and service directors 0
601 Corporate sales managers 0
621 Retail and wholesale trade managers 0
631 Restaurant and food service managers 0
632 Accommodation service managers 0
651 Managers in customer and personal services, n.e.c. 0
711 Construction managers 0
712 Home building and renovation managers 0
714 Facility operation and maintenance managers 0
731 Managers in transportation 0
811 Managers in natural resources production and fishing 0
821 Managers in agriculture 0
822 Managers in horticulture 0
823 Managers in aquaculture 0
911 Manufacturing managers 0
912 Utilities managers 0
1111 Financial auditors and accountants A
1112 Financial and investment analysts A
1113 Securities agents, investment dealers and brokers A
1114 Other financial officers A
1121 Human resources professionals A
1122 Professional occupations in business management consulting A
1123 Professional occupations in advertising, marketing and public relations A
1211 Supervisors, general office and administrative support workers B
1212 Supervisors, finance and insurance office workers B
1213 Supervisors, library, correspondence and related information workers B
1214 Supervisors, mail and message distribution occupations B
1215 Supervisors, supply chain, tracking and scheduling co-ordination occupations B
1221 Administrative officers B
1222 Executive assistants B
1223 Human resources and recruitment officers B
1224 Property administrators B
1225 Purchasing agents and officers B
1226 Conference and event planners B
1227 Court officers and justices of the peace B
1228 Employment insurance, immigration, border services and revenue officers B
1241 Administrative assistants B
1242 Legal administrative assistants B
1243 Medical administrative assistants B
1251 Court reporters, medical transcriptionists and related occupations B
1252 Health information management occupations B
1253 Records management technicians B
1254 Statistical officers and related research support occupations B
1311 Accounting technicians and bookkeepers B
1312 Insurance adjusters and claims examiners B
1313 Insurance underwriters B
1314 Assessors, valuators and appraisers B
1315 Customs, ship and other brokers B
1411 General office support workers C
1414 Receptionists C
1415 Personnel clerks C
1416 Court clerks C
1422 Data entry clerks C
1423 Desktop publishing operators and related occupations C
1431 Accounting and related clerks C
1432 Payroll clerks C
1434 Banking, insurance and other financial clerks C
1435 Collectors C
1451 Library assistants and clerks C
1452 Correspondence, publication and regulatory clerks C
1454 Survey interviewers and statistical clerks C
1511 Mail, postal and related workers C
1512 Letter carriers C
1513 Couriers, messengers and door-to-door distributors C
1521 Shippers and receivers C
1522 Storekeepers and partspersons C
1523 Production logistics co-ordinators C
1524 Purchasing and inventory control workers C
NOC Title Skill level or type
1525 Dispatchers C
1526 Transportation route and crew schedulers C
2111 Physicists and astronomers A
2112 Chemists A
2113 Geoscientists and oceanographers A
2114 Meteorologists and climatologists A
2115 Other professional occupations in physical sciences A
2121 Biologists and related scientists A
2122 Forestry professionals A
2123 Agricultural representatives, consultants and specialists A
2131 Civil engineers A
2132 Mechanical engineers A
2133 Electrical and electronics engineers A
2134 Chemical engineers A
2141 Industrial and manufacturing engineers A
2142 Metallurgical and materials engineers A
2143 Mining engineers A
2144 Geological engineers A
2145 Petroleum engineers A
2146 Aerospace engineers A
2147 Computer engineers (except software engineers and designers) A
2148 Other professional engineers, n.e.c. A
2151 Architects A
2152 Landscape architects A
2153 Urban and land use planners A
2154 Land surveyors A
2161 Mathematicians, statisticians and actuaries A
2171 Information systems analysts and consultants A
2172 Database analysts and data administrators A
2173 Software engineers and designers A
2174 Computer programmers and interactive media developers A
2175 Web designers and developers A
2211 Chemical technologists and technicians B
2212 Geological and mineral technologists and technicians B
2221 Biological technologists and technicians B
2222 Agricultural and fish products inspectors B
2223 Forestry technologists and technicians B
2224 Conservation and fishery officers B
2225 Landscape and horticulture technicians and specialists B
2231 Civil engineering technologists and technicians B
2232 Mechanical engineering technologists and technicians B
2233 Industrial engineering and manufacturing technologists and technicians B
2234 Construction estimators B
2241 Electrical and electronics engineering technologists and technicians B
2242 Electronic service technicians (household and business equipment) B
2243 Industrial instrument technicians and mechanics B
2244 Aircraft instrument, electrical and avionics mechanics, technicians and inspectors B
2251 Architectural technologists and technicians B
2252 Industrial designers B
2253 Drafting technologists and technicians B
2254 Land survey technologists and technicians B
2255 Technical occupations in geomatics and meteorology B
2261 Non-destructive testers and inspection technicians B
2262 Engineering inspectors and regulatory officers B
2263 Inspectors in public and environmental health and occupational health and safety B
2264 Construction inspectors B
2271 Air pilots, flight engineers and flying instructors B
2272 Air traffic controllers and related occupations B
2273 Deck officers, water transport B
2274 Engineer officers, water transport B
2275 Railway traffic controllers and marine traffic regulators B
2281 Computer network technicians B
2282 User support technicians B
2283 Information systems testing technicians B
3011 Nursing co-ordinators and supervisors A
3012 Registered nurses and registered psychiatric nurses A
3111 Specialist physicians A
3112 General practitioners and family physicians A
3113 Dentists A
3114 Veterinarians A
3121 Optometrists A
3122 Chiropractors A
3124 Allied primary health practitioners A
3125 Other professional occupations in health diagnosing and treating A
3131 Pharmacists A
3132 Dietitians and nutritionists A
3141 Audiologists and speech-language pathologists A
3142 Physiotherapists A
3143 Occupational therapists A
3144 Other professional occupations in therapy and assessment A
3211 Medical laboratory technologists B
3212 Medical laboratory technicians and pathologists’ assistants B
3213 Animal health technologists and veterinary technicians B
3214 Respiratory therapists, clinical perfusionists and cardiopulmonary technologists B
3215 Medical radiation technologists B
3216 Medical sonographers B
3217 Cardiology technologists and electrophysiological diagnostic technologists, n.e.c. B
3219 Other medical technologists and technicians (except dental health) B
3221 Denturists B
3222 Dental hygienists and dental therapists B
3223 Dental technologists, technicians and laboratory assistants B
3231 Opticians B
3232 Practitioners of natural healing B
3233 Licensed practical nurses B
3234 Paramedical occupations B
3236 Massage therapists B
3237 Other technical occupations in therapy and assessment B
3411 Dental assistants C
3413 Nurse aides, orderlies and patient service associates C
3414 Other assisting occupations in support of health services C
NOC Title Skill level or type
4011 University professors and lecturers A
4012 Post-secondary teaching and research assistants A
4021 College and other vocational instructors A
4031 Secondary school teachers A
4032 Elementary school and kindergarten teachers A
4033 Educational counsellors A
4111 Judges A
4112 Lawyers and Quebec notaries A
4151 Psychologists A
4152 Social workers A
4153 Family, marriage and other related counsellors A
4154 Professional occupations in religion A
4155 Probation and parole officers and related occupations A
4156 Employment counsellors A
4161 Natural and applied science policy researchers, consultants and program officers A
4162 Economists and economic policy researchers and analysts A
4163 Business development officers and marketing researchers and consultants A
4164 Social policy researchers, consultants and program officers A
4165 Health policy researchers, consultants and program officers A
4166 Education policy researchers, consultants and program officers A
4167 Recreation, sports and fitness policy researchers, consultants and program officers A
4168 Program officers unique to government A
4169 Other professional occupations in social science, n.e.c. A
4211 Paralegal and related occupations B
4212 Social and community service workers B
4214 Early childhood educators and assistants B
4215 Instructors of persons with disabilities B
4216 Other instructors B
4217 Other religious occupations B
4311 Police officers (except commissioned) B
4312 Firefighters B
4313 Non-commissioned ranks of the Canadian Forces B
4411 Home child care providers C
4412 Home support workers, housekeepers and related occupations C
4413 Elementary and secondary school teacher assistants C
4421 Sheriffs and bailiffs C
4422 Correctional service officers C
4423 By-law enforcement and other regulatory officers, n.e.c. C
5111 Librarians A
5112 Conservators and curators A
5113 Archivists A
5121 Authors and writers A
5122 Editors A
5123 Journalists A
5125 Translators, terminologists and interpreters A
5131 Producers, directors, choreographers and related occupations A
5132 Conductors, composers and arrangers A
5133 Musicians and singers A
5134 Dancers A
5135 Actors and comedians A
5136 Painters, sculptors and other visual artists A
5211 Library and public archive technicians B
5212 Technical occupations related to museums and art galleries B
5221 Photographers B
5222 Film and video camera operators B
5223 Graphic arts technicians B
5224 Broadcast technicians B
5225 Audio and video recording technicians B
5226 Other technical and co-ordinating occupations in motion pictures, broadcasting and the performing arts B
5227 Support occupations in motion pictures, broadcasting, photography and the performing arts B
5231 Announcers and other broadcasters B
5232 Other performers, n.e.c. B
5241 Graphic designers and illustrators B
5242 Interior designers and interior decorators B
5243 Theatre, fashion, exhibit and other creative designers B
5244 Artisans and craftspersons B
5245 Patternmakers – textile, leather and fur products B
5251 Athletes B
5252 Coaches B
5253 Sports officials and referees B
5254 Program leaders and instructors in recreation, sport and fitness B
6211 Retail sales supervisors B
6221 Technical sales specialists – wholesale trade B
6222 Retail and wholesale buyers B
6231 Insurance agents and brokers B
6232 Real estate agents and salespersons B
6235 Financial sales representatives B
6311 Food service supervisors B
6312 Executive housekeepers B
6313 Accommodation, travel, tourism and related services supervisors B
6314 Customer and information services supervisors B
6315 Cleaning supervisors B
6316 Other services supervisors B
6321 Chefs B
6322 Cooks B
6331 Butchers, meat cutters and fishmongers – retail and wholesale B
6332 Bakers B
6341 Hairstylists and barbers B
6342 Tailors, dressmakers, furriers and milliners B
6343 Shoe repairers and shoemakers B
6344 Jewellers, jewellery and watch repairers and related occupations B
6345 Upholsterers B
6346 Funeral directors and embalmers B
6411 Sales and account representatives – wholesale trade (non-technical) C
6421 Retail salespersons C
6511 Maîtres d’hôtel and hosts/hostesses C
6512 Bartenders C
6513 Food and beverage servers C
6521 Travel counsellors C
6522 Pursers and flight attendants C
NOC Title Skill level or type
6523 Airline ticket and service agents C
6524 Ground and water transport ticket agents, cargo service representatives and related clerks C
6525 Hotel front desk clerks C
6531 Tour and travel guides C
6532 Outdoor sport and recreational guides C
6533 Casino occupations C
6541 Security guards and related security service occupations C
6551 Customer services representatives – financial institutions C
6552 Other customer and information services representatives C
6561 Image, social and other personal consultants C
6562 Estheticians, electrologists and related occupations C
6563 Pet groomers and animal care workers C
6564 Other personal service occupations C
6611 Cashiers D
6621 Service station attendants D
6622 Store shelf stockers, clerks and order fillers D
6623 Other sales related occupations D
6711 Food counter attendants, kitchen helpers and related support occupations D
6721 Support occupations in accommodation, travel and facilities set-up services D
6722 Operators and attendants in amusement, recreation and sport D
6731 Light duty cleaners D
6732 Specialized cleaners D
6733 Janitors, caretakers and building superintendents D
6741 Dry cleaning, laundry and related occupations D
6742 Other service support occupations, n.e.c. D
7201 Contractors and supervisors, machining, metal forming, shaping and erecting trades and related occupations B
7202 Contractors and supervisors, electrical trades and telecommunications occupations B
7203 Contractors and supervisors, pipefitting trades B
7204 Contractors and supervisors, carpentry trades B
7205 Contractors and supervisors, other construction trades, installers, repairers and servicers B
7231 Machinists and machining and tooling inspectors B
7232 Tool and die makers B
7233 Sheet metal workers B
7234 Boilermakers B
7235 Structural metal and platework fabricators and fitters B
7236 Ironworkers B
7237 Welders and related machine operators B
7241 Electricians (except industrial and power system) B
7242 Industrial electricians B
7243 Power system electricians B
7244 Electrical power line and cable workers B
7245 Telecommunications line and cable workers B
7246 Telecommunications installation and repair workers B
7247 Cable television service and maintenance technicians B
7251 Plumbers B
7252 Steamfitters, pipefitters and sprinkler system installers B
7253 Gas fitters B
7271 Carpenters B
7272 Cabinetmakers B
7281 Bricklayers B
7282 Concrete finishers B
7283 Tilesetters B
7284 Plasterers, drywall installers and finishers and lathers B
7291 Roofers and shinglers B
7292 Glaziers B
7293 Insulators B
7294 Painters and decorators (except interior decorators) B
7295 Floor covering installers B
7301 Contractors and supervisors, mechanic trades B
7302 Contractors and supervisors, heavy equipment operator crews B
7303 Supervisors, printing and related occupations B
7304 Supervisors, railway transport operations B
7305 Supervisors, motor transport and other ground transit operators B
7311 Construction millwrights and industrial mechanics B
7312 Heavy-duty equipment mechanics B
7313 Refrigeration and air conditioning mechanics B
7314 Railway carmen/women B
7315 Aircraft mechanics and aircraft inspectors B
7316 Machine fitters B
7318 Elevator constructors and mechanics B
7321 Automotive service technicians, truck and bus mechanics and mechanical repairers B
7322 Motor vehicle body repairers B
7331 Oil and solid fuel heating mechanics B
7332 Appliance servicers and repairers B
7333 Electrical mechanics B
7334 Motorcycle, all-terrain vehicle and other related mechanics B
7335 Other small engine and small equipment repairers B
7361 Railway and yard locomotive engineers B
7362 Railway conductors and brakemen/women B
7371 Crane operators B
7372 Drillers and blasters – surface mining, quarrying and construction B
7373 Water well drillers B
7381 Printing press operators B
7384 Other trades and related occupations, n.e.c. B
7441 Residential and commercial installers and servicers C
7442 Waterworks and gas maintenance workers C
7444 Pest controllers and fumigators C
7445 Other repairers and servicers C
7451 Longshore workers C
7452 Material handlers C
7511 Transport truck drivers C
7512 Bus drivers, subway operators and other transit operators C
7513 Taxi and limousine drivers and chauffeurs C
7514 Delivery and courier service drivers C
7521 Heavy equipment operators (except crane) C
7522 Public works maintenance equipment operators and related workers C
7531 Railway yard and track maintenance workers C
7532 Water transport deck and engine room crew C
7533 Boat and cable ferry operators and related occupations C
7534 Air transport ramp attendants C
NOC Title Skill level or type
7535 Other automotive mechanical installers and servicers C
7611 Construction trades helpers and labourers D
7612 Other trades helpers and labourers D
7621 Public works and maintenance labourers D
7622 Railway and motor transport labourers D
8211 Supervisors, logging and forestry B
8221 Supervisors, mining and quarrying B
8222 Contractors and supervisors, oil and gas drilling and services B
8231 Underground production and development miners B
8232 Oil and gas well drillers, servicers, testers and related workers B
8241 Logging machinery operators B
8252 Agricultural service contractors, farm supervisors and specialized livestock workers B
8255 Contractors and supervisors, landscaping, grounds maintenance and horticulture services B
8261 Fishing masters and officers B
8262 Fishermen/women B
8411 Underground mine service and support workers C
8412 Oil and gas well drilling and related workers and services operators C
8421 Chain saw and skidder operators C
8422 Silviculture and forestry workers C
8431 General farm workers C
8432 Nursery and greenhouse workers C
8441 Fishing vessel deckhands C
8442 Trappers and hunters C
8611 Harvesting labourers D
8612 Landscaping and grounds maintenance labourers D
8613 Aquaculture and marine harvest labourers D
8614 Mine labourers D
8615 Oil and gas drilling, servicing and related labourers D
8616 Logging and forestry labourers D
9211 Supervisors, mineral and metal processing B
9212 Supervisors, petroleum, gas and chemical processing and utilities B
9213 Supervisors, food, beverage and associated products processing B
9214 Supervisors, plastic and rubber products manufacturing B
9215 Supervisors, forest products processing B
9217 Supervisors, textile, fabric, fur and leather products processing and manufacturing B
9221 Supervisors, motor vehicle assembling B
9222 Supervisors, electronics manufacturing B
9223 Supervisors, electrical products manufacturing B
9224 Supervisors, furniture and fixtures manufacturing B
9226 Supervisors, other mechanical and metal products manufacturing B
9227 Supervisors, other products manufacturing and assembly B
9231 Central control and process operators, mineral and metal processing B
9232 Petroleum, gas and chemical process operators B
9235 Pulping, papermaking and coating control operators B
9241 Power engineers and power systems operators B
9243 Water and waste treatment plant operators B
9411 Machine operators, mineral and metal processing C
9412 Foundry workers C
9413 Glass forming and finishing machine operators and glass cutters C
9414 Concrete, clay and stone forming operators C
9415 Inspectors and testers, mineral and metal processing C
9416 Metalworking and forging machine operators C
9417 Machining tool operators C
9418 Other metal products machine operators C
9421 Chemical plant machine operators C
9422 Plastics processing machine operators C
9423 Rubber processing machine operators and related workers C
9431 Sawmill machine operators C
9432 Pulp mill machine operators C
9433 Papermaking and finishing machine operators C
9434 Other wood processing machine operators C
9435 Paper converting machine operators C
9436 Lumber graders and other wood processing inspectors and graders C
9437 Woodworking machine operators C
9441 Textile fibre and yarn, hide and pelt processing machine operators and workers C
9442 Weavers, knitters and other fabric making occupations C
9445 Fabric, fur and leather cutters C
9446 Industrial sewing machine operators C
9447 Inspectors and graders, textile, fabric, fur and leather products manufacturing C
9461 Process control and machine operators, food, beverage and associated products processing C
9462 Industrial butchers and meat cutters, poultry preparers and related workers C
9463 Fish and seafood plant workers C
9465 Testers and graders, food, beverage and associated products processing C
9471 Plateless printing equipment operators C
9472 Camera, platemaking and other prepress occupations C
9473 Binding and finishing machine operators C
9474 Photographic and film processors C
9521 Aircraft assemblers and aircraft assembly inspectors C
9522 Motor vehicle assemblers, inspectors and testers C
9523 Electronics assemblers, fabricators, inspectors and testers C
9524 Assemblers and inspectors, electrical appliance, apparatus and equipment manufacturing C
9525 Assemblers, fabricators and inspectors, industrial electrical motors and transformers C
9526 Mechanical assemblers and inspectors C
9527 Machine operators and inspectors, electrical apparatus manufacturing C
9531 Boat assemblers and inspectors C
9532 Furniture and fixture assemblers and inspectors C
9533 Other wood products assemblers and inspectors C
9534 Furniture finishers and refinishers C
9535 Plastic products assemblers, finishers and inspectors C
9536 Industrial painters, coaters and metal finishing process operators C
9537 Other products assemblers, finishers and inspectors C
9611 Labourers in mineral and metal processing D
9612 Labourers in metal fabrication D
9613 Labourers in chemical products processing and utilities D
9614 Labourers in wood, pulp and paper processing D
9615 Labourers in rubber and plastic products manufacturing D
9616 Labourers in textile processing D
9617 Labourers in food, beverage and associated products processing D
9618 Labourers in fish and seafood processing D
9619 Other labourers in processing, manufacturing and utilities D

راهنمای کامل اخذ ویزای مطالعاتی کانادا

ویزای مطالعاتی کانادا

برای اینکه تبادلات علمی و فرهنگی بین کانادا و دانش پژوهان دیگر کشورها ارتقا یابد، تسهیلاتی را به واجدین شرایط برای ارائه ویزای فرصت مطالعاتی داده می‌شود. افراد متقاضی پس از اینکه از دانشگاه، مراکز هنری و یا موسسات علمی کانادا پذیرش دریافت کردند می‌توانند برای دریافت ویزا اقدام کنند. به دلیل اینکه این ویزا بین ویزاهای کاری و تحصیلی در رده بندی خاصی قرار دارد، انتخاب نوع صحیح ویزا در پروسه اقدام برای ویزای فرصت مطالعاتی اهمیت بسیار زیادی دارد.

بیشتر متقاضیان برای دریافت ویزای مطالعاتی کانادا باید اقدام کنند و برحسب اینکه آیا فرد در طول دوره خود از مرکز آموزشی مقصد و یا از استاد حقوقی دریافت میکند یا خیر، فرم‌های مربوطه را باید تکمیل کرده و به همراه هزینه‌های مرتبط به اداره مهاجرت کانادا را پرداخت کند. با توجه به اینکه مدت زمان دوره و ماهیت علمی یا پژوهشی آن در برخی از موارد، می‌توان برای ویزاهای دیگر مانند ویزاهای ویزیتور عادی و یا ویزاهای تحصیلی اقدام کرد.

از کانادا بیشتر بدانید

منبع: cic.gc.ca

برچسب‌ها:
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *